Financiële problematiek melkveehouderij groeit

Publicatiedatum: 12-04-2016

De helft van Nederlandse melkveehouders heeft financiële problemen. Dit aantal kan nog verder stijgen. De nood is groot. Zelfs groter dan ooit tevoren. Dinsdagochtend 12 april sprak Niek Groot Wassink, financieel adviseur rundvee bij DLV Advies, tijdens de ochtenduitzending van BNR Nieuwsradio live over de financiële situatie van melkveehouders in Nederland. 

 

Tijdens de uitzending werd gevraagd of het goed komt met de sector nu deze is vrijgekomen. Niek: "Er is op dit moment teveel aanbod. Dat is de hoofdoorzaak van de financiële problemen. Andere bedrijven gaan failliet als er teveel aanbod is. Bij melkveehouders is dit iets minder omdat het eigen vermogen vaak groter is dan het vreemd vermogen. Toch is het de vraag of deze bedrijven kunnen continueren. Als de melkprijs laag blijft, is het bedrijfsperspectief ook laag."

Waar moet  de hulp vandaan komen? "Overheden kunnen beperkt helpen. Een financiële boost is uit den bozen omdat we in een vrije markt leven." 

Overleven alleen de grote bedrijven dan? "Nee, zij hebben vaak fors geïnvesteerd en hebben dus vaak een forse financieringslast. Deze bedrijven ervaren een grotere druk. Het zit dus niet in formaat, maar in de prestatie die zij leveren."

"De verwachte hoge vraag vanuit China is uitgebleven. Daar wordt nu nog maar heel voorzichtig melk ingekocht. Deze uitval, en ook van Rusland als afnemer, is de hoofdoorzaak voor lage melkprijs in Nederland."

Niek stelt dat de markt gaat zijn werk gaat doen. Hij vertelt dat 2013 en 2014 hele goede jaren waren. "Dat mogen we niet vergeten. We hebben nu anderhalf jaar een minder goede melkprjis. Het ene bedrijf is hier beter op voorbereid dan het andere."

"De nieuwe regulering die volgend jaar van kracht gaat kan de melkproductie enigzins beperken. Vraag is of  dit op effect heeft op de Nederlands markprijsontwikkeling, omdat we met wereldprijs te maken hebben." 

Luister het fragment van BNR Nieuwsradio terug via onderstaande link. 

Fragment BNR Nieuwsradio

Neem voor meer informatie over dit onderwerp contact op met Niek Groot Wassink via n.grootwassink@dlvadvies.nl of 06 13 37 91 07

 

Kijk nu terug: succesvol webinar ‘Grip op uw energierekening’
Succesvolle bijeenkomsten: inzichten over bemesting 2025 en het gebruik van mineralen en spoorelementen
Holsteinfokkers Piet en Anje Grin schakelen noodgedwongen om naar akkerbouw ‘DLV-adviseur is onze rots in de branding’
Bemest op z'n Best in teken van verliezen derogatie
Efficiënt jongveebeheer: kosten besparen zonder risico’s
Gratis webinar 17 maart: grip op uw energierekening!
Podcast: Snel starten met bemesten
Live demo met workshops van Bemest op z’n Best
Voorpublicatie SDE++ 2025: stimulans voor mesthubs